Előrejelzésem ellenére nem megyek bele a foglalatlan gyémántok összehasonlításába, mert ngy a kínálat, és nagy a szórás. Ha valakit érdekel árajánlat, az nyugodtan keressen a duh.istvan@onlinegyemant.hu címen.
A mostani bejegyzés a tanusítványok összahasonlításáról fog szólni.
A nem hozzáértők sokszor beleesnek abba a hibába, hogy tanusítványként fogják fel azt, ami egyébként nem is tanusítvány. Ez legfőkép a Magyarországon kiállított papírokra igaz.
A honlapomról idézek (mely szöveg eredeti forrása a http://v-peral.hu oldal):
Certificate-ról: A drágakövekhez nem kötelező certifikátot adni, azt csak kérésre állítják ki a világban erre szakosodott intézetek, szakértők, külön díjazás ellenében.
A certifikátnak tartalmazni kell a kő pontos megnevezését, legfontosabb tulajdonságait, elsősorban a 4C (szín, tisztaság, csiszolás, tömeg) alapján, sorszámmal, dátummal, a kiállítás helyéve, a zárványokat bemutató ábrával, vagy fotóval, a kiállító intézmény és személy nevével, hologrammjával, és/vagy aláírásával. Foglalatlan gyémántok esetében ez kiegészül a csiszolás minősítésével és arányaival.
Színes drágakövek esetében kicsit más a helyzet, mert ott fel szokták tüntetni a kő meghatározásához szükséges adatokat. Foglalt kövek esetében bizonyos méret (kb. fél karát) alatt ritkán készítenek certifikátot és a leírás nélkülözi az adatok egy részét, pl. az arányok jellemzését a gyémántnál, vagy pl. a nem mérhető paramétereket a színes köveknél.
A certifikátok rendszerint a drágakő meghatározásával, minősítésével foglalkoznak és nem adnak meg árat, vagy értéket, hiszen ez változik a mindenkori kereslet és kínálat függvényében.
Tehát a tanusítvány egy független laboratórium által kiállított papír. Ennek egyébként sok fajtája létezik. A IGI (International Gemological Institute) oldaláról vettem néhány képet szemléltetésként.
1. Ez egy tipikus tanusítvány, a kő pontos paramétereivel, az ábrákkal, és a hologrammos matricával.
2. Ez már egy komolyabb tanusítvány. Itt a papír kártya méretű, aminek felső részébe, egy műaanyag kis dobozkába van lezárva a kő, mely 100%-osan garantálja, hogy be lett vizsgálva.
3. Ez idáig a legkomolyabb. Nem kimondottan tanusítvány, hanem azonosításra szolgáló papír. A papíron a kő legfontosabb tulajdonságai találhatók, illetve a Comments rovatban, a rundisztba lézergravírozott azonosítószám. Ez az egyik legbiztonságosabb módszer a kő azonosítására, és egyben a legdrágább eljárás.
4. Kártya méretű tanusítvány a legfontosabb adatokkal, és a kő fényképével.
Utolsóként jöjjön egy magyar papír. (A képen nem látható a cég neve, illetve a weboldal címe.) Én ezt a kártyát (mivel kártyáról van szó), nem nevezném tanusítványnak. Egyrészt nem felel meg a kívánt követelményeknek, másodszor pedig 10 db követ vesz górcső alá. Az én szemléletem szerint ez inkább minőségi garanciának felel meg.
Véleményem szerint az a papír, amit ékszerész, vagy kereskedő állít ki a kőhöz, az semmi féleképpen nem tanusítvány.
Árak szempontjából igen változatos a kínálat. Először is ragaszkodunk-e a nemzetközi labor által kiállított papírhoz, vagy elfogadjuk a magyarországi papírt (ez esetben szakértő által kállított papír).
Független nemzetközi tanusítvány kiállítása 14-15 ezer forinttól kezdődik, és ez az ár 1 ct-ig van megadva. A bevizsgálás és kézhezvétel kb. 1 hét.
Magyar ékszerésznél papír kiállítása (ami inkább minőség garancia, és elvileg ingyenes), 4-5 ezer forint, néhány nap alatt megvan.
Magyarországon szakértő által kiállított papír, bevizsgálástól függően van ahol óránként 20 ezer forint a bevizsgálás+ a papír; illetve bevizsgálás 25 ezer+ a szakértői vélemény 25 ezer.
Ezért nagyon fontos, hogy kis kövek esetében ne ragaszkodjunk a tanusítványhoz, hiszen az igazi szakértői vélemány rettentően drága. Úgy gondolom, hogy 0,2 ct-ig bőven elegendő a minőségi garancia.
Bármilyen észrevételt szívesen várok a hozzászólásokban, vagy mailben.
Gyémánt üzlet 6. -- összehasonlítások
2008.02.25. 16:40 :: duhist
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://dudu.blog.hu/api/trackback/id/tr39353960
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.